VII Методичні об'єднання

Методичні об'єднання

Методичне об'єднання вчителів-логопедів закладів дошкільної освіти 

Заняття з зв’язного мовлення з дітьми старшого дошкільного віку з затримкою психічного розвитку та порушеннями мовлення

Вчитель-логопед Власова Т.С.

Тема: Космічна подорож

Мета: Вчити дітей складати описові розповіді з опорою на схему, збагачувати словник дітей з теми «Космос», закріплювати поняття речення, розвивати фонематичне сприйняття, удосконалювати граматичну будову мовлення,  розвивати розумові операції аналізу та синтезу. Активізувати творчу розумову діяльність. Удосконалювати цілеспрямоване сприйняття кольору, форми, величини об’єкта. Розвивати стійкість уваги,дрібну моторику, зорово моторну координацію. Виховувати самостійність, дружні відносини ,формувати прагнення досягати результатів.

Матеріали: люстерка, серветки, картки-привітання, матеріали для вправ на дихання (картинки, трубочки, паперові ракети), опорні схеми для складання розповідей, демонстраційний матеріал з теми «космос», кубики, геометричні фігури паперові, лічильні палички, помпони, дощечки з отворами, м’яч - планета.

Хід заняття

Логопед: Доброго ранку діти ! Давайте з вами привітаємося ! Як можна вітатися знайомим?

Відповіді дітей : Обійматися, говорити привіт, махати рукою, дати п’ять.

Сьогодні ми з вами привітаємося, з допомогою картинок. Кожен обере собі вітання і привітається з кожним у групі, але картинки не повторюються і всі ми привітаємося по різному! При цьому обов’язково називаємо ім’я дитини з ким вітаємося і говоримо привіт.

(діти вибирають собі картинки )

Станьмо в коло всі рівненько

Привітаємось гарненько люблять діти обійматись, один одному всміхатись.

Я розпочну (логопед демонструє і коментує свої дії, діти продовжують)

Діти займають свої місця.

Логопед: Ми з вами привіталися, тепер час вітатися нашим язикам, підсуньте, будь ласка, люстерка і виконуйте знайомі вправи які я буду називати.

Раз – скоріше посміхнись

Два-язик опустим вниз

Три –язик потягнем вгору

На чотири –позіхнемо

П’ять – варення облизати

Шість –постукати по стелі

Сім –як коник поскакали

Вісім ми грибочком стали

Девять-роби як індичок

Десять лягаймо на бочок.

Логопед: сьогодні ми з вами погороримо про космос, відправимось у космічну подорож, А на чому можна полетіти в космос? (відповіді дітей, якщо діти не відповідають додаткові питання : Чи можемо ми відправитися в космос на автомобілі? Літаку? Велосипеді? Ракеті?)

-          Правильтно діти, в космос ми полетимо на ракеті, та збудуємо її самі з різних матеріалів, у мене є лічильні палички, кубики, дріт, геометричні паперові фігури з них ми і побудуємо наші ракети кожен свою. (вихователь, або чергова дитина роздає матеріали, діти виконують роботу звучить музика, дітям які не справляються надається схема за якою вони складають ракету)

-          Молодці діти, у кожного з вас отрималась гарна, неповторна ракета і зараз я пропоную вам розповісти про свою ракету, а розповідатимемо ми за схемою, спочатку я вам розповім про свою ракету, а потім ви.

(розгляд схеми, що означають піктограми знак питання – що ми описуємо, далі який вид транспорту, для чого він існує, якого кольору, розміру, форми , матеріалу виготовлення, подобається чи ні дитині? розповідь логопеда: -це ракета. Ракета це повітряний вид транспорту. На ній подорожують в космосі. Моя ракета синього з оранжевим кольору, великого розміру. У мене паперова ракета. Мені подобається моя ракета. Розповіді дітей самостійно з опорою на схему, дітям яким важко відповідати самостійно ставляться питання по схемі.)

Логопед: Ракети готові до польоту, а чи можемо ми полетіти в космос, чи можливо нам чогось не вистачає?

-          Відповіді дітей (питаннями підводимо до того щоб діти нахвали захисний одяг – скафандр)

 

Фізкультхвилинка « Одягнемо скафандр»

Щоб у космосі далекім

У безпеці нам всім бути,

Маєм правильно вдягнутись

Про скафандр не забути

Раз – вдягнули ліву ногу,

Все поправили гарненько,

Два – вдягнули праву ногу

І крокуємо рівненько

Три – просовуємо руку

Ліву, праву все по черзі

Блискавку ми застібнули

Та шоломи одягнули

Логопед: Ми повністю готові до польоту займайте свої місця. Але чомусь наші бортові комп’ютери не вмикаються, напевне вони закодовані. (Дітям роздаються завдання картки « код» де потрібно повторити послідовність дій, завдання підбираються за рівнем розвитку дітей. Виконання завдання дітьми)

-          Чудово, комп’ютери розблоковано підліковуємо час до зльоту: п’ять, чотири,три, два, один! В космосі не має повітря і нам з вами необхідно потренувати легені щоб легше дихати.

Спочатку давайте згадаємо як правильно дихати, поклали руки на живіт і глибоко вдихнули носом, видихнули через рот, а тепер зробимо наш видих повільним і плавним, швидким і коротким. Наші легені потренувались тепер можемо запустити в космос друзів космонавтів.( діти отримують картки), а для тренування глибоко вдиху і різкого видиху запустимо ракету вгору(діти дмуть в трубочки і запускають ракети)

-          Ми летимо в космосі, навколо нас безліч цікавих об’єктів, все мерехтить і блищить, дуже цікаво. Кожен з вас дивиться в ілюмінатор і щось бачить перед собою, давайте розповімо хто що бачить.(діти отримали зображення- картки) Для того щоб розповідь була зрозумілою ми будемо описувати побачене за схемою (логопед пояснює піктограми на схемі, і розповідає про свою картку. Діти продовжують по черзі)

-          Ще в космосі я не тільки побачила предмети,а й почула дивні звуки, напевне інопланетяни хочуть поспілкуватися з нами давайте їм відповімо. Але всі ми звикли говорити рідною мовою, тож давайте і з інопланетянами поговоримо на «їхній» мові, повторюючи їхнє вітання:

-          ТА-ТА-ТО;

-          МО-МО-МА;

-          ТА-ТА-ДА;

-          А для Богдана і Владика потрібно повторити вітання пом’якшуючи звуки

-  ТА-ТА-ТА;

 - ДА-ДА-ДА.

Логопед : гарна у нас подорож друзі. У космосі зірки шикуються в сузір’я, і я пропоную вам створити сузір’я.

(діти отримують дощечки з отворами і помпони. Вкладають помпони в отвори і називають що в них отрималось.)

 

Ми багато побачили і зробили сьогодні, наше заняття закінчилося,а для того щоб нам закінчити подорож давайте згадаємо що вам сьогодні сподобалося на занятті.(діти стають в коло передають м’яч – планету і розповідають що їм сподобалося.)

 

Музичне заняття з  логоритміки

Космічна подорож на планету «Ритм»

(логопедична група, 5-ий, 6-ий р.ж.)

Музичний керівник Кіріченко І.В.

 

Мета: Емоційно налаштовувати дітей на музичне заняття. Розвивати координацію рухів; елементарну ритмічність;  активну слухову увагу; ритмічну та музичну пам’ять; імітаційні рух,творчі  здібності дітей. Узгоджувати  рухи  відповідно до тексту пісні. Вдосконалювати вміння слухати, відчувати різні звуки, відтворювати їх. Заохочувати  дітей до оригінального  поєднання  рухів у  веселій танцювально-ритмічній  імпровізації. Створити  позитивний настрій  дітям під час  заняття. Виховувати  дружні,товариські  відносини, вміння  взаємодіяти  між собою.

Матеріал та обладнання: фортепіано, панно 3-Д з планетами та зірками, повітряні кульки, барабан, дерев’яні палички.

Хід заняття

/Діти входять до музичної зали під українську мелодію  в обр. О.Мушкевича,

Виконують музично-ритмічну вправу «Перемінний  крок» /.

Музичний керівник. Добрий день, діти! Давайте з вами привітаємось  по-ритмічному. Кожен з вас називає своє ім’я, плескаючи. Слово –я, один плесь в долоні, а ім’я - промовляючи по складах і плескаючи себе по ніжках.

/Музичний керівник показує  вітання, діти повторюють, називаючи своє імя./

Музичний  керівник. Сьогодні ми з вами відправимось в далеку подорож. А яку саме, ви дізнаєтесь, виконавши вправу « На чому ми поїдемо?»

/Діти стають один за одним і виконують вправу./

ЗІ-ЗІ-ЗІ - поїдемо на потязі. /Діти імітують рух потяга руками./

КУ-КУ-КУ  - полетимо на літаку.

НІ-НІ-Ні - поїдем на машині. /Діти виконують рухи,ніби тримаючись за кермо машини./

СІ-СІ-СІ - поїдем на автобусі. /Виконують рухи, тримаючи один одного за пояс./

ТУ-ТУ-ТУ  - сідаємо  в ракету. /Діти сідають на стільці./

Музичний керівник. Як ви зрозуміли, ми з вами  знаходимось в космосі. Гляньте, які планети навколо нас, давайте їх всі назвемо! /Діти називають планети:Марс, Венера, Нептун,Земля,Уран, Меркурій, Юпітер, Сатурн, Плутон./

Музичний керівник. А я знаю малесеньку планету, яка називається  Ритм. Давайте про неї пісеньку заспіваємо. /Діти виконують пісню, рефрен супроводжується ритмом ./

-Маленька Планета по небу летіла.

-Маленька планета : «Привіт!» говорила.

-«Привіт! Привіт! Привіт! Привіт!»

 

Музичний керівник. А зараз ми  виконаємо вправу на дихання, давайте розмістимось на килимку. /Діти пересідають на килимок. Музичний керівник роздає  дітям повітряні кульки. Діти повільно надувають їх ./

Музичний керівник. Погляньте, які гарні кольорові планети вийшли з наших кульок. А ви знаєте, що вони не прості, а ритмічні, вони, як і ви, люблять ритм. Ось вам дерев’яні палички і давайте на них заграємо. Стукаючи паличку об паличку ми промовляємо:  «Стук- стук!», потім стукаємо об нашу кульку і промовляємо: «Бум- бум!» /Діти грають на повітряних кульках./

Музичний керівник. Діти, а який ви знаєте транспорт, що літає в космосі? /Відповіді дітей./ А до нас прилетів космічний барабан. Ось він. /Показує./ Літати ми на ньому не будемо, а виконаємо під його ритм  космічну гімнастику. Ви уважно слухаєте ритм, якщо це рівні нотки - ми рухаємось маршем, якщо «ламані» нотки - рухаємось підскоком, коли ви чуєте – лише один удар, зупиняєтесь. /Музичний керівник показує саме під який ритм і саме як дітям необхідно рухатися. Діти виконують вправу «Космічний барабан». /

Музичний керівник. Дітки, щоб на нашому небі засіяли зірки, нам необхідно виконати пісеньку про них. /Діти разом з музичним керівником виконують пісню «Невже зірки маленькі танцюють в небесах?»/

-У небо глянув хлопчик , у дивний телескоп.

У небі він побачив зірковий хоровод.

Невже зірки маленькі,

Танцюють в небесах?

Невже вони так схожі на хлопчиків й дівчат? /Діти супроводжують слова відповідними рухами./

Музичний керівник. Ну що ж, мої маленькі, ось і добігає кінця наша подорож. Погляньте,  якими гарними зірочками загорілось наше небо!

/На центральному панно музичного залу загорілись імпровізовані зірочки, розміщені між планетами./

Музичний керівник. А на згадку про нашу подорож - ось ці космічні  «Чупа-Чупси».  Полетіли додому, на вас чекає ваша група «Зірочки».

 

/Діти повертаються до своєї групи./

 

Організація та зміст роботи з батьками дітей

 з затримкою психічного розвитку

В.о. завідувача Мацур Б.В.

Знедолена природою дитина не повинна знати,

що у неї слабкий розум, слабкі сили. Виховання такої

 дитини має бути у сто разів ніжнішим,

чуйнішим, дбайливішим».

В.Сухомлинський

    Шановні колеги, в ході функціонування логопедичної групи, ми переконалися у визначальній ролі батьків в процесі розвитку та реабілітації малюків. Ми розуміємо, що завдяки грамотності батьків, їх готовності та рішучості досягати максимально позитивних результатів у розвитку їх дітей, можна подолати відхилення в розвитку і досягти вступу та можливості дитини навчатися в загальноосвітній школі. Якщо ж батьки не визнають наявності проблеми у розвитку дитини, то тоді відхилення, які можна було б успішно подолати в період дошкільного дитинства, виростають у проблеми, які усунути надзвичайно важко у 5-6 років.

    Тому ми намагаємось приділяти багато уваги саме роботі з батьками дітей, всіма силами намагаючись встановити з ними неформальні, довірливі та конструктивні взаємини. Батьки особливих дітей потребують психологічної допомоги в не меншій мірі, ніж їхні діти.

   Діагноз «затримка психічного розвитку» часто ставить батьків дитини перед раптовими серйозними проблемами. Вони без кінця ставлять собі одні й ті самі болісні запитання «Що з моєю дитиною?», «Що робити далі?»

   Затримка психічного розвитку – особливий тип аномалії, який проявляє себе в порушенні нормального розвитку дитини. У дітей із ЗПР відзначається знижена працездатність, психомоторна розгальмованість, збудливість, гіперактивність, імпульсивність, тривоги, агресії, а також спостерігаються полярні прояви – загальмованість дитини, кволість, байдужість до всього, що їх оточує. Пізнавальна діяльність у таких дітей характеризується низьким рівнем активності і загальмованістю переробки інформації. У них збіднілий і низький рівень уявлень про оточуючі предмети та явища, пам'ять обмежена в об’ємі і нестійка. Наочно-дійове мислення більш розвинуте, ніж наочно-образне і, особливо, словесно-логічне. Як правило, додаються порушення мовленнєвих функцій. Затримка психічного розвитку виникає внаслідок органічного ушкодження центральної нервової системи, внаслідок якої дитина не має достатньо розвинених здібностей до контролю та самоконтролю власної поведінки, що є наслідком порушення взаємозв’язку  між пізнавальними та емоційними процесами або мисленням та емоціями. У дитини спостерігається низький рівень активності і пізнання, її безпосередні потреби та емоційні вияви не підпорядковуються мисленню, тому не усвідомлюються і не регулюються самою дитиною. Складність у сприйнятті матеріалу, провокує у дитини появу гострих негативних переживань, швидкі зміни настрою, невдоволення, імпульсивність поведінки та емоційні стреси.

 Деколи відставання в розвитку обумовлено причинами соціального характеру.

   При народженні виявити у дітей затримку психічного розвитку неможливо. У них немає вад у фізичному вигляді. Перші тривоги у батьків з питання розвитку дітей виникають, коли дитина пішла у дитячий садок і вихователі починають звертати увагу на її відмінності у розвитку психічних процесів. Особливо потрібно звернути увагу на розвиток сприймання у дітей раннього віку. Дитинка ще не розмовляє, але видно, як вона сприймає звернене до неї мовлення дітей та дорослих, виконує вказівки, прохання, реагує на ту чи іншу ситуацію. Саме  тут починається наша робота з батьками, вихователі намагаються пояснити їм особливості поведінки, процес розвитку, наслідки діяльності дитини, яка безпосередньо пов’язана з розвитком психічних процесів. При цьому ми не порівнюємо дитину з іншими дітьми, не «ставимо» діагнозів, а говоримо про загальні вміння дітей даного вікового періоду, спираючись на вимоги програми. Дуже часто оці перші розмови з батьками особливих дітей не знаходять підтримки та адекватної реакції батьків, тому що вони вважають, що дитина ще дуже мала, що все прийде з віком. Тут потрібна особлива майстерність, наполегливість, небайдужість вихователя до розвитку та долі дитини, з метою розуміння ситуації батьками та обстеження дитини вузькими спеціалістами.

   Це є перший, підготовчий ступінь нашої роботи з особливими дітьми, а саме – це виявлення таких дітей, донесення інформації до батьків, пропозиція обстеження дитини  спеціалістами.

  Після цього, як дитину обстежено і батьки розуміють наявність особливостей розвитку, ми за згодою батьків та належним оформленням документів переводимо дитину до логопедичної групи, де з нею починають працювати вчитель-логопед та вихователі логопедичної групи. З досвіду роботи можу сказати, що потрібно, щоб це була згуртована команда спеціалістів, тому що тут важливо, щоб всі працювали злагоджено і щоб батьки бачили якісні результати роботи.

   Метою нашої роботи з батьками є досягнення взаємодовіри та взаєморозуміння, вироблення спільного плану роботи з розвитку дитини та просвіта батьків.

   Педагоги логопедичної групи працюють з батьками за такими напрямками:

ознайомлення з умовами життя сім’ї; визначення рівня педагогічної культури батьків; виявлення труднощів, які відчувають батьки; здійснення колективного, диференційованого та індивідуального педагогічного впливу на батьків на основі ретельного аналізу; допомога батькам у підвищенні їхньої педагогічної культури, організації родинного життя як джерела самовиховання дитини.

  Значна увага приділяється індивідуальній роботі з батьками, обговорення найменших позитивних зрушень у розвитку дитини, ведення індивідуальних зошитів, в яких чітко визначаються конкретні завдання на короткострокову та довгострокову перспективу, участь батьків у освітньому процесі та розуміння того, що саме вони несуть відповідальність за розвиток дитини. Це їх право та обов’язок, а заклади освіти та охорони здоров’я допомагають в цьому.

   Дитина з особливими потребами потребує постійної батьківської підтримки, вміння взаємодіяти і спілкуватися з нею. Важливо, щоб батьки розуміли, що це тривала і систематична робота, яка триває цілодобово і охоплює всі види діяльності. Головне – батьки повинні оцінювати можливості дитини із затримкою психічного розвитку та її успіхи, помітити прогрес, а не думати, що подорослівшавши вона сама всьому навчиться. Тільки спільна робота педагогів і сім’ї піде дитині на користь і приведе до позитивних результатів.

 

  

Методичне об'єднання вихователів груп молодшого дошкільного віку

 

Інтегроване заняття

(мовленнєве спілкування, ознайомлення з довкіллям, художня література, музика)

«Вулиця майстрів»

(молодший дошкільний вік)

Вихователь Куліш Т.О.

Мета: Закріпити знання дітей про професії (лікар, водій, будівельник, продавець). Формувати уміння дітей визначати будинки майстрів за вивісками, групувати предмети за певними ознаками. Вправляти дітей у вмінні використовувати в мовленні прості види складнопідрядних речень (зі сполучником «тому що»);  утворювати дієслова від іменників та іменники від дієслів; дотримуватись правильного порядку слів у реченні; висловлювати свої думки та враження. Збагачувати словник дітей новими словами (слухавка, шприц, калькулятор, ваги, каска, кермо, автомобіль, молоток.) Розвивати мислення, пам'ять, зв’язне мовлення, співочі навички дітей, передавати емоційну виразність художнього твору. Виховувати шанобливе ставлення до людей праці, розуміння цінності праці для інших людей, співпереживання,  та дружні стосунки між дітьми.

 Матеріал: 4 будиночки з вивісками, іграшкові  звірятка (зайчик, ведмедик, мишка, поросятко), скринька з інструментами, м’ячик, музичний супровід.

 

Хід заняття

Вихователь. Я усіх дітей гукаю

                       Та до себе закликаю!

                       Будемо ми разом грати,

                       Заняття час починати.

Вихователь. До нас сьогодні завітали гості, давайте з ними привітаємось і подаруємо їм посмішку.

Вихователь. Діти, давайте станемо в коло і простягнемо наші ручки один одному. Тихенько постоїмо і відчуємо себе теплими сонячними промінчиками. Промінчики, направте тепло своїх долоньок один одному, тому що ви всі хороші, дружні малюки і готові дізнаватися щось нове і цікаве.

(Діти під музику виконують психогімнастику «Сонячні промінчики».)

Вихователь. А зараз ми з вами вирушимо на вулицю майстрів. Люди яких професій живуть на цій вулиці ви дізнаєтеся, коли розгадаєте загадки. Вирушаємо.

Вихователь.

                      Хто людей з біди рятує

                      І хвороби всі лікує –

                      Призначає процедури

                      І таблетки, і мікстури… (лікар)

                       Цеглу він кладе в ряд,

                       Будує садок для малят

                       Не двірник і не водій,

                       Збудує нам будинок…. (будівельник)

                        На вітрині всі продукти:

                        Овочі, горіхи, фрукти.

                        Помідор і огірок

                        Пропонує… (продавець)

                        Тисне вчасно гальма й газ,

                        Відвезе усюди нас.

                        Для доріг він хлопець свій!

                        За кермом сидить… (водій)

Вихователь. Молодці, малята, відгадали всі загадки. Ще за допомогою чого можна дізнатися, хто де живе? Подивіться уважно на будиночки…(За допомогою вивісок на будинках.)

Вихователь. Так, вірно, а давайте підійдемо до будиночків, розглянемо вивіски і ви мені скажете, який майстер в якому будиночку живе і по чому ви це дізналися.

(Діти розглядають вивіски на будиночках та складають складні речення із сполучником «тому що», наприклад: В цьому будиночку живе лікар, тому що на вивісці намальовані медичні інструменти.)

Вихователь.  Дітки, давайте пограємо в гру «Хто що робить?». Я буду кидати вам м’ячик та називати професію, а ви будете називати дію, наприклад: кухар – готує. (Діти утворюють дієслова від іменників: лікар-лікує, будівельник – будує, продавець – продає, водій – водить).

Вихователь. А тепер пограємо в  гру «Хто це робить», я буду називати слово, яке позначає дію, а ви будете називати професію, наприклад, готує – кухар. (Діти утворюють іменники від дієслів.)

Вихователь. А тепер хто хоче, може побудувати речення з цими словами, які ми утворювали. (Діти виконують завдання).

Вихователь. Гарно справилися, молодці. Давайте трішки відпочинемо.

Фізкультхвилинка: «Професії моїх батьків»

 Тато мій, тато мій –

 Дуже вправний водій.

 (Плескають в долоньки.)

 Він щодня автобус водить,

 Людей на роботу возить.

 (Діти йдуть по колу та імітують рухи водія.)

 Мама вихователем працює –

 І читає, і співає, і малює.

 (Імітують рухи читання, танцю, малювання.)

 Ну, а поки я маленька,

 Ще мені рости довгенько,

 (Показують на себе та розводять руки в сторони)

 Та роботи не боюся:

 Я у мами з татом вчуся.

 (Плескають в долоньки).

Вихователь. Трішки відпочили, давайте мандрувати далі.

Ой, а хто це тут плаче? (Так це ж звірятка.)

Вихователь. Звірятка, чому ви плачете?

(Вихователь нахиляється до звірят та підставляє вухо.)

Вихователь. Дітки, звірята заблукали та просять про допомогу. Ось в зайчика болить лапка і він не знає, де живе лікар;  ведмедик дуже хоче поласувати медом і теж не знає, де живе продавець;  мишці потрібен будівельник, щоб збудував їй будинок;  поросятко не знає, де живе водій, щоб відвіз його до садочка. Ну, що, дітки, допоможемо нашим звіряткам?

(Так, допоможемо.)

Вихователь. Вам потрібно провести звіряток до майстрів, яких вони назвали.

(Діти виконують завдання.)

Вихователь. Молодці, малята, допомогли бідолашним звіряткам. Але наша подорож не закінчується, ходімо. Діти дивіться, що я знайшла – скриньку. Мабуть її хтось загубив, зараз подивимося, що в ній.

(Вихователь відкриває скриньку.)

Вихователь. Тут якісь інструменти, так це ж інструменти наших майстрів. Їм потрібно їх повернути, бо вони не зможуть без них працювати. Повернемо інструменти? (Так.)

Вихователь. Зараз ви по одному дістаєте інструмент зі скриньки,  називаєте якому майстру він належить, відносите до будиночка, в якому живе цей майстер і кладете на столик.

(Діти виконують завдання.)

Вихователь. Які ви в мене молодці, дуже добре справилися з завданнями. На сьогоднішньому занятті ми закріпили свої знання про професію лікаря, будівельника, продавця і водія. Всі ці професії дуже потрібні людям і приносять велику користь. Діти, а ким я працюю в садочку? ( Вихователем.)

Вихователь. Я  зараз  вам відкрию секрет: всі гості, які до нас сьогодні завітали, теж працюють вихователями в дитячих садочках. Вони дуже люблять дітей, розповідають їм цікаві казки, вчать їх малювати, ліпити, співати, рахувати і ще багато-багато всього цікавого… Давайте подякуємо їм за їх працю і заспіваємо пісеньку. (Діти виконують пісню про вихователів та дарують їх символічні подарунки. )

    План

проведення методичного об’єднання музичних керівників

закладів дошкільної освіти 

на базі Лозуватського ЗДО «Берізка»

 

Тема: Напрями діяльності методичного об’єднання музичних керівників у новому навчальному році.

Час проведення: 28.11.2018р.

 

з/п

Зміст роботи

Форма проведення

Час

Відповідальний

1

Зустріч учасників методичного об’єднання,

реєстрація

Брейк-кава

9.30-9.50

Мацур Б.В., в.о. завідувача

ЗДО «Берізка»

2

Привітання учасників методичного об’єднання

Літературно-музична композиція

9.50-10.00

Мацур Б.В., в.о. завідувача

3

Ознайомлення з планом роботи методичного об’єднання  у 2018-2019 н.р.

Експрес-інформація

10.00-10.10

Корж Г.В., музичний керівник ЗДО «Снігуронька»

4

Тематичне заняття з музики «Чарівні звуки музики навколо нас»

Перегляд заняття

10.10-10.35

Кіріченко І.В.,

музичний керівник ЗДО «Берізка»

5

Методичні вимоги до організації музичних занять та розваг

Піраміда знань

10.35-10.55

Корж Г.В., керівник методоб’єдання

6

Основні показники компетентності дошкільників у музичному вихованні

Методична гра

10.55-11.10

Корж Г.В., керівник методоб’єдання

7

Презентація сюрпризного моменту

Виступ

11.10-11.20

Кіріченко І.В.,

музичний керівник ЗДО «Берізка»

8

Презентація тематичного заняття «Зима»

Фахова консультація

11.10-11.20

Корж Г.В., керівник методоб’єдання

9

Перегляд новинок методичної літератури

Обмін досвідом

11.20-11.40

Корж Г.В., керівник методоб’єдання

10

Підсумок роботи методичного об’єднання. Затвердження рекомендацій

Обговорення

11.40-12.00

Корж Г.В., керівник методоб’єдання

 

 

 

Методичні рекомендації

 

1.Виховувати гармонійно розвинуту, естетично й творчо спрямовану особистість під впливом цінностей українського і світового музичного мистецтва.

2.Застосовувати традиційні та нові методи і прийоми музичного виховання, навчання й розвитку дітей в основних видах дитячої музичної діяльності та формах організації.

3.Створювати сприятливе мистецьке оточення в груповій кімнаті та спеціально обладнане естетичне середовище музичної зали, сучасне змінне оснащення.

4.Забезпечувати успішну співпрацю музичного керівника, вихователів та батьків.

5.Реалізувати зміст музично-педагогічної роботи з дітьми у відповідності до орієнтовного переліку музичного репертуару чинних комплексних і парціальних програм.

6.Враховувати вікові та індивідуальні можливості дітей під час музичного виховання, навчання й розвитку дітей.

7.Використовувати різні форми організації музичного виховання дітей: самостійну музичну діяльність, використання музики у повсякденному житті, музичні заняття, музичні розваги, музично-театралізовані свята, додаткові – заняття за інтересами дітей, гуртки.

8.Проводити різні види (колективні (вся група), підгрупові (4-12 осіб), індивідуальні (1-3 особи) та типи занять (традиційне, тематичне, домінантне, комплексне, комплексно-тематичне).

9.Поєднувати в традиційному занятті всі види дитячої музичної діяльності: слухання музики, співи, пісенну творчість, музично-рухову діяльність, творчість у рухах, гру на дитячих музичних інструментах, музично-дидактичні ігри.

10.Дотримуватись методики проведення занять з музики.

 

Заняття  з музики

«Чарівні звуки музики навколо нас»

(старший  дошкільний вік)

 

Музичний керівник : Кіріченко І.В.

 

Мета: Поглиблювати знання дітей про музику, помічати в навколишньому середовищі музичні ознаки. Удосконалювати навички дітей слухати і самостійно характеризувати музичний твір (характер, темп, тембр, динаміка). Закріпити знання дітей про групи музичних інструментів; поняття – оркестр, його склад та призначення.   Вправляти дітей у  вмінні грати на музичних інструментах (бубнах),  співати злагоджено, природнім голосом,  не викрикуючи окремі фрази і слова; починати спів відразу після музичного вступу; чітко відтворювати ритм пісні; передавати характер пісні. Закріплювати з дітьми рухи танцю, виконувати їх чітко і злагоджено. Емоційно налаштовувати дітей на музичне заняття. Спонукати виконувати рухи виразно, узгоджуючи з музичним супроводом, самостійно змінювати рухи залежно від музики. Розвивати пластику дітей, акторські здібності, увагу та уяву. Створювати позитивний настрій. Виховувати товариські стосунки  між дітьми.

Обладнання і матеріали:  бубни дитячі, дзвіночки, паперові сніжинки, керамічні гноми, фортепіано, музичний центр, колонка,  аудіо записи музичних творів.

                                    

                                                     Хід заняття


Під музику діти входять до музичної зали.

Музичний керівник: Добрий день, діти! Я дуже рада вітати вас! Сьогодні до нас на заняття залетіла сніжинка. А давайте її привітаємо! Передавайте сніжинку один одному і кожен називайте своє ім’я.

(Діти вітаються зі сніжинкою).

Музичний керівник: Сніжинка хоче мені щось сказати (музичний керівник вдає ніби  сніжинка щось каже йому.) Діти, це сніжинка не проста, вона потрапила до нас із Королівства Музики. А прислав її сам Король всіх звуків і мелодій – Король Музики. А ви, малята, хочете завітати в те чарівне королівство?

(Відповіді дітей).

Ну, тоді, вирушаймо!

(Діти виконують вправу «Бадьора хода»(муз.М.Чемберджі).

Музичний керівник.: Дітки, гляньте! У нас з’явився маленький гном.

(Показує на гнома).

Напевне він знає, куди вирушати далі. Давайте сядемо на стільці.

(Діти сідають на стільці).

Музичний керівник:А зараз ви прослухаєте музичний твір, пригадайте його назву.

(Звучить марш із балету  «Лускунчик « муз. П.І.Чайковського).

Музичний керівник : - А скажіть, до якого жанру відноситься цей твір?

(Відповідь дітей-марш).

ü А які ви ще знаєте жанри в музиці? (Танець,пісня).

ü А який характер у маршу? ( Бадьорий, енергійний,чіткий).

ü А де ще можна почути маршову музику? (На параді,під час козацького свята).

ü  А що зазвичай роблять під маршову музику? (Марширують).

ü Дітки , а скажіть , хто ж виконує цю музику? Так, вірно, оркестр. Оркестр – це велика група людей , що грає на різноманітних музичних інструментах, що об’єднуються в певні групи.

ü Назвіть, які ви знаєте групи в оркестрі?(Діти називають:духові дерев’яні, духові мідні,клавішні,ударні,струнні).

ü А зараз ми послухаємо інструменти, які грають в оркестрі. ( Діти слухають і озвучують назви музичних інструментів).

Музичний керівник: Діти, бачите, в нас знову з’явився маленький гном.

( Показує маленького керамічного гнома).

Тож вирушаємо у подорож далі. Щоб потрапити в Королівство Музики, вам необхідно заспівати. А щоб гарно заспівати, необхідно  «розігріти» голосок, щоб він задзвенів, як цей дзвіночок. Діти виконують співаночку « До-ре-мі»/.

Музичний керівник: Дітки, а яке свято ми будемо святкувати перед Новим Роком ?

(Свято Св.Миколая).

Так, це Свято Св. Миколая, захисника і покровителя всіх дітей. Давайте виконаємо пісню «Святий Миколай»

(Діти виконують пісню «Святий Миколай йде»

Муз. Г. Терлецької ,сл.М.Підгірянки)

Музичний керівник: Веселе свято Новий Рік! Як випаде сніжок, діти грають у сніжки. Давайте з вами пригадаємо пісню- гру «Гра в сніжки».

(Діти прослуховують 1куплет і приспів пісні).

Музичний керівник: А зараз ми виконаємо її , але без музичного супроводу.  Співаємо природно, не викрикуючи окремі слова і кінцівки фраз.

(Діти виконують 1 куплет пісні).

А тепер проговоримо наш приспів, плескаючи в долоні і відображаючи ритм нашої пісні.

(Діти проговорюють приспів пісні, закріплення 1 куплета і приспіву пісні).

Музичний керівник: Діти, станьмо в коло і виконаємо пісню-хоровод «Ми –одна сім’я».

Музичний керівник: Діти, а ви помітили, що в нас з’явились аж два гноми. Дуже гарно ви співали, а зараз час затанцювати. Ось наша калина вкрилась сніжком, давайте пригадаємо наш танок «Ой, є в лісі калина.»

(Діти виконують український таночок).

Музичний керівник: Погляньте, до нас завітав ще один гном. А хто з вас любить морозиво? А взимку його можна їсти? А танцювати можна! Давайте повторимо рухи, які ми вже вивчили.

(Діти виконують танцювальні рухи по колу, танцювальна  хода,

стрибки, біг на носках).

(Вихователь роздає бутафорське морозиво).

Музичний керівник: Виконаємо ці ж рухи  з морозивом.

Музичний керівник: Ви молодці! Так весело затанцювали, що морозива захотів ще один гном. Щоб було ще веселіше в бубон граєм запальніше! (Вихователь роздає дітям бубни)
(Діти виконують композицію з бубнами). (Муз. С.Гулака-Артемовського «Чорноморський козачок» із опери «Запорожець за Дунаєм.»)

Музичний керівник: Нашу веселу гру почув ще один гном і тепер їх?(6)

Музичний керівник: Що ж ми ніяк не можемо потрапити в Королівство Музики. Давайте її відшукаємо, граючи в гру «Шукай, шукай, скоріш мене впіймай!»

(Діти грають в гру під супровід твору «Гопак» в обробці С.Чаплія).

Музичний керівник: Що ж всі сім гномів є. А Королівство Музики тут. Бо воно всюди, де є музика,  і в піснях, і в природі. А наш Король справжній чарівник. Давайте порахуємо до трьох

(Діти рахують).
(До зали входять 7 гномів з Білосніжкою,виконують пісню «Про Гнома» (слова і музика А.Мігай), віддають подарунки дітям).

Музичний керівник: Ось бачите, музика творить справжні дива.

-Діти, що вам сподобалось на нашому занятті?

- На яких музичних інструментах ви б хотіли навчитися грати?

- Який новий танок ми сьогодні почали вивчати?

- Чим би ви хотіли займатися на наступному занятті?

Музичний керівник:  Діти, ви сьогодні молодці, гарно співали, танцювали, були чемні та ввічливі, поводились, як справжні друзі!

Наше заняття закінчено. До побачення!

 

План
проведення  районного  методичного  об’єднання  вихователів  за  освітніми  лініями
«Мовлення  дитини»,  «Дитина  у  світі  культури»
 
Місце  проведення: дошкільний  навчальний  заклад  «Берізка»  с. Лозуватки
 
Тема: «Оптимізація мовленнєвої роботи з дітьми в розвивальному середовищі  ЗДО»
 
Назва заходу Час Форма роботи Відповідальний
1. Зустріч учасників методичного об’єднання. Брейк-кава. 9.30-10.00 Завідуюча ДНЗ Ковальчук О.Г.
Теоретична частина
1. Візитка ДНЗ «Берізка» 10.00-10.10 Виступ дітей ДНЗ Завідуюча ДНЗ Ковальчук О.Г.
2. Ознайомлення з планом роботи МО 10.10-10.20 Інформація Керівник МО Паливода Т.М.
3. Розвиток мовленнєвої компетенції дитини відповідно до Базового компонента дошкільної освіти 10.20-10.55 Тренінг
Вихователь-методист ДНЗ Мацур Б.В.
Практична частина
1. «Найдорожча у світі Україна» 10.55-11.20 Перегляд комплекс
ного організовано
го виду діяльності Вихователь середньої групи Соломко Т.І.
2. «Рідний край –Лозуватка»
  11.20-11.50 Перегляд тематичного
організовано
го виду діяльності Вихователь старшої групи Власова Т.С.
3. «Моя Батьківщина – рідна Україна»
11.50-12.20 Перегляд інтегрова
ного  організовано
го виду діяльності Вихователь старшої групи Лук’яненко О.О.
4. Презентація домашніх завдань учасників МО. Обмін думками 12.20-12.50 Презентація Керівник МО Паливода Т.М.
5. Підведення підсумків МО 12.50-13.10 Методисти відділу освіти Тебеньова І.А.,  Стретович О.І.

 

Тренінг
«Розвиток мовленнєвої компетенції  дитини  дошкільного віку відповідно до Базового  компонента  дошкільної  освіти»
 
Мета  тренінгу: поглибити та  систематизувати  знання  педагогів  щодо  змісту  Базового  компонента,  формувати  їх  професійні  вміння  щодо  використання  ефективних  підходів  для  розвитку  мовленнєвої  компетентності  дітей  дошкільного  віку; вдосконалювати  педагогічну  майстерність  вихователів.
 
Обладнання  та  матеріали: символічні  "зернята"; "колоски",  "листочки"; тоновані  аркуші А3  ("море", "поле",  "ліс"),  макет  будівлі  дитячого  садка, три  дошки, маркери.
 
Хід  тренінгу
 
Інформаційне  повідомлення.
Оголошення  теми  й  мети  навчання.
Вихователь-методист. Основною Ознакою держави та нації є рідна мова. Рівень розвитку рідної мови відображає рівень духовного розвитку нації, її культури. Мова – не лише засіб спілкування, а й спосіб сприйняття світу, відтворення його духовності у свідомості людини. Тривалий час у педагогічній науці йшлося про навчання дитини рідної мови, і лише з впровадженням в освітній процес Базового компонента дошкільної освіти в Україні зроблено спробу теоретично обґрунтувати основи становлення та розвитку мовленнєвої особистості, яка не тільки володіє мовою, а саме через слово впускає або не впускає нас у свій внутрішній світ, розкриває власне ставлення до навколишнього, до людей, презентує себе серед них як іншу особистість.Відповідно до базового компонента, продуктивно формою мовленнєвого розвитку дошкільника є вільна й самостійна діяльність у спеціально організованому середовищі. Головне в мовленнєвому розвитку дитини – адресна спрямованість мовлення, наявність співрозмовника, партнера у спілкуванні, до якого звернене слово й від якого очікується мовленнєва відповідь.
Становлення мовленнєвої особистості відбувається не в лінійній послідовності, а в комплексному розвитку всіх компонентів мовлення, вінцем якого є комунікативна компетентність, здатність користуватися мовою як засобом мовленнєвої взаємодії у товаристві людей, знаходити своє місце серед них, розуміти їх і бути зрозумілою.
       Тема  нашого  тренінгу –  «Розвиток мовленнєвої  компетентності  дітей  дошкільного  віку», мета – поглибити  та  систематизувати   наші  знання  щодо здійснення мовленнєвого розвитку  загалом  та  у  контексті  змісту  Базового  компонента  дошкільної  освіти, використання сучасних методів навчання; удосконалювати педагогічну майстерність вихователів.
 
 
 
Відповідні правила тренінгу:
1.Будь відкритим до нових знань, ідей.
2.не перебивай іншого, говори по черзі.
3.Не відхиляйся від теми обговорення.
4.Цінуй свій час і кожного.
5.Не критикувати.
6.Дотримуйся конфіденційності.
7.Зберігай веселий настрій.
 
1 етап. Знайомство. Створення мікроклімату працездатності.
3. Вправа «Звуки рідного краю».
Мета:зняття емоційного напруження, створення відчуття групової підтримки; використання мовних та немовних засобів виразності в роботі.
Опис вправи.
Вихователь-методист. Перед вами три символи: краплина, листочок, насінина – оберіть один з них. Пропоную вам об’єднатися у три групи за вибраними символами. За допомогою мовних і немовних звуків відтворіть фрагмент з довкілля: «У лісі» - для групи із символом «листочок», «У полі» - для групи із символом «насінина», «Біля водойми» - для групи із символом «краплинка». 
 
2 етап.  Вправи  на  засвоєння  змісту  тренінгу.
4.Вправа «Структурні компоненти, з яких складається процес формування мовлення дошкільнят»
  Мета:вправляння у запам’ятовуванні переліку та уточнення характеристик різних термінів.
 Опис вправи.
Вихователь-методист. Пропоную  вам «паперові віконечка» на яких записано різні терміни. Вам потрібно дописати у цих «віконечках» сутнісні характеристики термінів. (Педагоги виконують завдання та прикріпляють «віконечка»  на фасад «дитячого садка», розміщеного на дошці). (Додаток №1).  
5. Вправа «Методичний пейзаж».
 Мета:визначення рівня знань вихователів з наступних питань: вимоги з розділу програми «Мовленнєвий розвиток», методи та прийоми роботи з дітьми з мовленнєвого розвитку, типи занять з мовленнєвого розвитку та їх складові.
 Опис вправи.
Вихователь-методист.Пропоную вам записати на листочках (одна команда) програмові завдання з мовленнєвого розвитку; на крапельках (друга команда) – традиційні та нетрадиційні форми роботи з мовленнєвого розвитку дошкільників; на колосках (третя команда) – типи занять та їх складові.
 
 
4  етап.  Завершення. 
6.Вправа  «Вінок  взаємодії».
Мета: стимулювання  процесу  рефлексії,  творчого  мислення,  групової  взаємодії.
Опис  вправи.
Вихователь-методист.  Прошу  всіх  учасників  взяти  по  одній  стрічці  і  стати  в  коло.  У  мене  в  руках  є  віночок,  який  символізує  нашу  сьогоднішню  роботу.  Пропоную  кожному  озвучити,  що  вам  найбільше  запам’яталося  з  нашого  заняття,  і  прив’язати  до  віночка  вашу  стрічку.  Оцей  вінок  із  пов’язаними  нами  стрічками  символізує  нашу  плідну  роботу  та  яскраві  емоції,  які  були  сьогодні  присутні  протягом  усього  тренінгу.
 
Додаток 1. 
«Структурні  компоненти,  з  яких  складається  процес  формування  мовлення  дошкільнят»
 
1.Мовленнєва  компетенція – інтегроване  вміння  адекватно  й  доречно  спілкуватись  рідною  мовою  в  різних  життєвих  ситуаціях  (висловлювати  свої  думки,  наміри,  бажання,  прохання),  розповідати,  пояснювати,  розмірковувати,  оцінювати,  використовувати  як  мовні,  так  і  позамовні  (міміка,  жести,  рухи)  та  інтонаційні  засоби  виразності,  форми  ввічливості  (мовленнєвий  етикет);  спостерігати  за  своїм  мовленням  та  мовленням  інших,  виправляти  помилки,  дотримуючись  загальної  культури  мовлення,  прагне  творчо  само реалізуватися; передбачає  сформованість  фонетичної,  лексичної,  граматичної,  діалогічної  та  монологічної  компетенцій. 
2.Мовленнєвий  розвиток – цілеспрямоване формування в дітей навичок та вмінь (правильної звуковимови, доречного добору або поєднання слів та інших мовних та позамовних засобів, використання слів у певній граматичній формі тощо), які забезпечують функціонування процесу мовлення відповідно до мовних  норм.
 3.Мовленнєве  виховання – виховання у дітей любові, шанобливого ставлення до рідної мови, прагнення розмовляти правильно, культурно, красиво рідною мовою.
4.Мовленнєві  вміння – це  мовленнєві  дії,  що  реалізуються  на  основі  мовних  знань  і  способів  діяльності  під  час  вибору  і  поєднання  мовленнєвих  операцій  залежно  від  мети,  ситуації  спілкування  і  співрозмовника,  з  яким  відбувається  комунікація.  Оволодіти  такими  вміннями  означає  навчитися  правильно  обирати  стиль  мовлення,  підпорядкувати  форму  мовленнєвого  висловлювання  завданням  спілкування,  вживати  найефективніші  для  поставленої  мети  і  відповідних  умов  мовленнєві  засоби  спілкування  (вербальні  і  невербальні).
5.Мовленнєві  навички – це  автоматизовані  відповідно  до  певної  мовної  норми  мовленнєві  операції,  які  здійснюються  несвідомо  і  слугують  для  вираження  думок,  намірів,  переживань. Сформувати  навичку  означає  забезпечити  правильну  побудову  і  реалізацію  висловлювання.  Ці  операції  неусвідомлені,  тому  виникає  потреба  у  створенні  умов  для  їх  формування  та  реалізації.
6.Мовленнєва  взаємодія – це  об’єднання,  координація  і  взаємозбагачення  зусиль  учасників  спілкування  для  визначення,  наближення  та  досягнення  комунікативної  мети  мовленнєвими  засобами.  Мовленнєва  взаємодія  є  важливою  умовою  ефективної  організації  навчальної  діяльності  дошкільників  у  процесі  занять.
7.Складові  мовлення  педагога – це: правильність – відповідність мовлення мовним нормам; точність – відповідність змісту мовлення тій інформації, яка лежить у його основі; логічність – вираження у смислових зв’язках компонентів мовлення і відносин між частинами та компонентами думки; чистота – відсутність у мовленні елементів, невластивих літературній мові; виразність – особливість мовлення, що допомагає захоплювати увагу і створювати атмосферу емоційного співпереживання; багатство – уміння використовувати всі мовні одиниці з метою оптимального  вираження інформації; доцільність – вживання у мовленні одиниць, відповідних ситуації та умовам спілкування. 
8.Освітнє  мовленнєве  середовище – це  середовище, в якому гармонійно поєднуються всі складники: спілкування з людьми, об’єктами, предметами побуту і явищами природи. Варто надавати   перевагу реальним людям, картинам природи, її об’єктам перед їх зображенням, звертати увагу на приклади гармонії, взаємозалежності, доцільності, логіки.  Насичення мовленнєвого середовища зразками рідної, української мови у різних її жанрах, формах  забезпечується організацією різноманітної побутової діяльності, в якій діти навчаються оцінювати, аналізувати власне мовлення та реакцію на нього партнера.
9.Мовний  етикет – це  сукупність  мовних  засобів,  які  регулюють  нашу  поведінку  в  процесі  мовлення. Головне  призначення  етикету – встановлення  сприятливого  контакту  між  людьми,  регулювання  їх  взаємин  на  основі  принципу  ввічливості.
 
 
Додаток №2
«Типи  занять  з  мовленнєвого  розвитку»
 
Комплексні  заняття
        Такі  заняття  проводяться,  починаючи  з  молодшого  віку.  Заняття  складається  з  декількох  взаємопов’язаних  між  собою  частин,  що  підкоряються  єдиній  меті,  доповнюють  одна  одну,  складають  єдине  ціле.  Наприклад,  розділ  «Мовленнєвий  розвиток»  має  складові: звукова  культура  мовлення,  лексика,  граматика,  зв’язне  мовлення  тощо.  Залежно  від  мети  заняття  можуть  бути  дібрані  такі  складові: звукова  культура  мовлення,  лексика,  зв’язне  мовлення.
 
Тематичне  заняття.
       Тематичні  заняття  плануються,  починаючи  з  молодшого  дошкільного  віку,   є  узагальню вальними   і  будуються  за  лексичним  принципом.  Якщо  протягом  трьох  тижнів  на  заняттях  з  мовленнєвого  розвитку  вирішувалися  завдання  зі  всіх  складових,  то  на  четвертому  тижні  можна  провести  тематичне  заняття  з  якоїсь  однієї  складової.
 
Інтегроване  заняття.
      Інтегроване  заняття  дає  дитині  широке  і  яскраве  уявлення  про  довкілля,  про  взаємозв’язок  явищ  і  предметів.  Такий  тип  заняття  передбачає  інтеграцію  змісту  різних  розділів  програми  та  використання  різних  видів  діяльності,  що  підтримує  увагу  дошкільників  на  високому  рівні.
 
 
 
Рекомендації
 
1.Постійно  вдосконалювати  власне  мовлення,  дотримуватися  правильного  використання  вербальних  та  невербальних  засобів  спілкування.
2.Створити  в  групі  розвивальне  мовленнєве  середовище,  в  якому  гармонійно  поєднуються  всі  складники. 
3.Забезпечити  життя  дитини  в  здоровому  природному  середовищі  та  її  спілкування  з  однолітками  і  дорослими,  об’єктами,  предметами  побуту  і  явищами  природи.
4.Розвивати  мовленнєву  активність,  збагачуючи  дитячу  душу  різноманітними  враженнями  про  навколишній  світ.
5.Підтримувати  бажання  дитини  експериментувати  зі  словом,  звуком,  реченням,  заохочувати  до  вироблення  самостійних  суджень  з  приводу  довкілля,  власного  «Я»,  висловлюватися  з  власної  ініціативи.
6.Ставити  й  розв’язувати  мовленнєві  завдання  в  будь-якій  діяльності  поза  рамками  унормованого  заняття  за  умови  зацікавлення  дітей.
7.Уникати  домінування  словесних  методів  та  прийомів,  притаманних  авторитарному  стилю.
8.У  спілкуванні  з  дитиною  використовувати  партнерський  стиль.
9.Ретельно  опрацьовувати  новий  матеріал  і  подавати  дітям  так,  щоб  обов’язково  їх  заінтригувати  і  зацікавити.
10.Розвивати  у  дітей  мовленнєві  вміння  та навички.
11.Організовуючи  спілкування  дошкільників,  вчити  дітей  дотримуватись  основних  правил  позитивної  мовленнєвої  взаємодії  (розмовляти  мовою  партнера,  поважати  його,  підкреслювати  його  значущість,  проявляти  інтерес  до  його  проблем),  мовленнєвого  етикету,  культури  мовлення.
12.Організовуючи  освітній  процес  з  мовленнєвого  розвитку,  використовувати:    різні  типи  занять (комплексні,  тематичні,  інтегровані),  цікаві  традиційні  та  нетрадиційні  методи  та  прийоми  роботи.
13.Формувати  у  дітей  різні  види  компетенцій  з  освітньої  лінії  «Мовлення  дитини».

 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 

 

План

проведення методоб’єднання вихователів груп раннього віку з теми:
«Організація життєдіяльності дітей раннього віку з фізичного розвитку в дошкільному закладі»  

 

 

№ з/п Зміст роботи Форма роботи Час проведення Відповідальний
 
1.
Заїзд учасників методоб’єднання, зустріч, реєстрація
 
9.30-10.00
Ковальчук О.Г., завідуюча
 
2.
Екскурсія  по  закладу.
Фізкультурно-оздоровчий центр у групі  раннього  віку
Презентація
10.00-10.15
Ковальчук О.Г., завідуюча
 
 
 
3.
«Зайчик-стрибайчик»
Заняття з фізкультури
Ранній  вік
10.15-10.35
Коваленко Т.Л., вихователь групи раннього віку
 
 
4.
«Здоровим  бути»
Заняття  з  фізкультури
Старший  вік
10.35-11.05
Хорольська Л.М вихователь групи старшого віку
 
2.
Прес-конференція «Організація життєдіяльності дітей раннього віку з фізичного розвитку»
 
Інтерактивна
ділова  гра
11.05-11.45
Мацур Б.В., вихователь-методист 
 
6.
Обговорення д/з «Презентація  сімейного  досвіду  з оздоровлення»
Круглий стіл
11.45-12.15
Мацур Б.В., керівник МО
 
7.
Підведення підсумків. Пропозиції
12.15-12.30
Тебеньова І.А., методист
відділу освіти

 

 

 

 

 Заняття  з  фізкультури
 «Зайчик -  стрибайчик»
(ранній  вік)
Мета: Вправляти малят в ходьбі один за одним та з перешкодами, застосовуючи гімнастичні палиці та доріжку здоров’я, вдосконалювати біг , не наштовхуючись один на одного.Вчити повзати  на колінах та кистях рук,  влазити та вилазити з спортивного тунеля. Закріпляти комплекс  загальнорозвиваючих вправ «Спритні зайчики».  Вдосконалювати  стрибки на обох ногах, просуваючись в перед. Закріпляти лазіння  під дугою заввишки 30 – 40 см. на відстані  4-5 м. в упорі на коліна та кисті рук. Вчити  підстрибувати, намагаючись доторкнутись до предмета. Впроваджувати в свою роботу з покращення фізичного розвитку дітей метод М. Єфименка «Театр фізичного виховання». Удосконалювати слухову  увагу та сприймання малят, уміння реагувати на сигнал (словесні команди) дорослого. Прищеплювати цікавість дітей до фізичних вправ та ігор, формувати вміння злагоджено  гратись разом. Викликати у дітей позитивні емоції, піднесений настрій.
Обладнання: іграшковий зайчик – «Тишко»,  гімнастичні палиці, доріжка здоров’я, спортивний тунель, наголовники – зайчики, обручі, дуги, вудочка з метеликом, музичний супровід.
 
                                        Хід заняття
Вступна частина.
Вихователь.
- Дітки, до  нас  в  гості  прийшов  зайчик – Тишко.  Але  в  лісі  залишилися  його  родина:  мама  з  татом,  братики  та  сестрички. Тишко  засумував  за  ними  і  захотів  повернутися  додому.  А для того, щоб зайчику  допомогти  повернутися  до  лісу,  потрібно йому  розказати казку, та виконати  цікаві  вправи.
Ну , що ж, допоможемо зайчику повернутися додому.
Діти.
- Так.
Вихователь.
                              Жили - були дітки у садочку,
                               Вирішили допомогти зайчику,
                               Ось ідуть малята у лісок гуляти.
                               Діти не сумують, весело крокують.
( Ходьба в колоні по одному).
                       Ми навшпиньках ідемо ,
                       Та через місточок.
(Ходьба з переступанням через гімнастичні палиці.)
                     Ми по камінчиках йдемо,
                     Ось уже й лісочок.
                     Через ямки та горбки – 
                      Будьте пильні, малюки!
(Ходьба по доріжці здоров’я).
                     Ось стежинонька – доріжка,
                      Тож біжіть , маленькі  ніжки!
(Біг в колоні по одному).
                       Тут живе вухань маленький.
                        Побігайчик  наш сіренький.
Вихователь.
-Дітки,  давайте  завітаємо  до  зайчикової  хатки,  потім  продовжимо  свою  подорож,  а  Тишко  залишиться  вдома.  Малята,  давайте  попрощаємось  з  зайчиком  і  скажемо  йому  «до  побачення».
(Влізання в спортивний тунель «Хатка зайчика»).
                        Ой були у нас малята – 
                         Тепер стали зайченята.
(Одягання  наголовників – зайчиків.)
                      Йшли зайчатка дуже довго
                       На  галявині  прилягли  ненадовго.
Комплекс загальнорозвиваючих вправ «Спритні зайчики»
В.П. – лежачи. Повороти тулуба  в ліву  та вправу сторону(4рази).
                           Зайчик плечі піднімає ,
                           Де безпечно він не знає?
В.П. – сидячи.  Нахили тулуба вперед  та масаж кінцівок ніг(5 разів).
                            Любий зайчику маленький,
                            Краще лапки розімни,
                            Щоб вони були міцні.
     3.В.П. – О.С. Присідання(5 разів).
                           Ось наш зайчик присідає,
                                 Ось – з травички виглядає.
     4.В.П. – О.С. Стрибки на обох ногах на місці, та з просуванням вперед( 5 раз).
                                      Стриб  та  стриб – такий  прудкий,
                                     Зайчик  спритний  та  меткий.
 
ІІ. Основна частина.
Вихователь.
- Дітки, ми дуже далеко зайшли  в  ліс  і ,здається, ми заблукали.
Прихід лисички.
Лисичка.
- Я лисичка - сестричка , а ви хто?
Вихователь.
-А ми зайчики. Хочемо повернутись додому та в лісі заблукали .
Лисичко , допоможи нам , будь  ласка, ти ж знаєш , як вибратись з лісу та дійти до нашого садка.
Лисичка.
- Ой, я так люблю зайчаток.
Вихователь.
- Лисичко, ти ж хороша,  найкраща лисичка !
Лисичка.
- Ну добре , якщо ви так мене гарно називаєте,  я вам допоможу, але… Якщо виконаєте мої завдання.
Всі  разом.
-Звичайно, ми постараємось.
Лисичка.
-Отже,  мої завдання:
Стрибки  в обруч і з обруча;
Лазіння  під дугами (висота 40см.);
Стрибки до метелика(10 см від піднятої руки дитини).
 
Лисичка.
-Молодці! Ви виконали всі мої завдання! А ось і стежка до вашого садочка.
Вихователь.
- Дякуємо тобі лисичко!
Лисичка.
- Допобачення, мені час повертатися в ліс.
Вихователь.
-Дітки давайте пограємось на галявинці в гру 
«Зайчик біленький сидить».
ІІІ. Заключна частина.
Вихователь.
- Ну , що ж, дітки, ми сьогодні з вами молодці,  бо  зробили  хороший  вчинок – допомогли  зайчику  повернутися  додому. 
Були дітки зайчатами – стали знов тепер малятами. (Дітям знімають наголовники). Тепер  і  нам  час повертатись в садочок. (Спокійна ходьба зграйкою).
 Вправа на дихання «Як пахне природа». 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Інтерактивна  ділова  гра
"Прес-конференція"
Організація  життєдіяльності  дітей  раннього  віку 
 з  виконання  освітньої  лінії  "Особистість  дитини"
 
Перший  етап: розяснення  мети,  загального  сценарію  та  правил  гри. 
 
Мета  гри: продовжувати  впроваджувати  в  практику  роботи  педагогів нову  редакцію  Базового  компонента  дошкільної  освіти  в  Україні  (освітня  лінія  "Особистість  дитини").  Допомогти  кожному  педагогу  усвідомити  важливість  кожного  розділу  даної  освітньої  лінії.  Удосконалити  систему  планування  освітнього  процесу,  зрозуміти  методику  проведення  заняття  з  фізкультури.
Матеріал: 3 ватмани,  олівці,  фарби,  кольоровий  папір,  тканина,  предметні  картинки.
Загальний  сценарій: ведучий  повідомляє  учасникам  тему  гри  та  її  правила,  розподіляє  ролі.  Після  цього  відкриває  "прес-конференцію",  ознайомлює  учасників  з  регламентом.  Для  повідомлення  надає  слово  "прес-секретарю  методичної  служби".  Далі  журналісти  ставлять  гострі  та  складні  запитання  з  теми.  У  ході  "прес-конференції"  ведучий  визначає  черговість  запитань  "журналістів"  та  надає  слово  для  відповіді,  доповнення  або  уточнення  комусь  з  "науковців",  "практиків"  чи  "прес-секретарю".  Потім  ведучий  виділяє  час для  підготовки  "публікацій".  У  кінці  ділової  гри  ведучий  оцінює  вклад  кожної  "ігрової  групи"  в  підготовку  "екстреного  випуску"  газети  та  підбиває  підсумок  гри.
Правила  гри:
Всі  учасники  мають  рівні  права;  кожен  учасник  має  право  висловлюватися;  послідовність  виступів  регулює  прес-секретар;  кількість  виступів  учасників  не  регламентується;  критика  поглядів  будь-якого  учасника  заборонена;  заохочуються  конструктивні  підходи  до  розв’язання  проблем;  кожен  учасник  бере  участь  у  грі  до  її  завершення;  підсумок  гри -" екстрений випуск"  газети  з  коментарями  "журналістів"  про  почуте  на  "прес-конференції"  та  описом  досвіду  "практиків". 
Другий  етап: розподіл  ролей.
Ведучий  розподіляє  ролі  "науковців",  "практиків",  "журналістів",  враховуючи  досвід,  фахову  майстерність  та  обізнаність  педагогів,  рівень  їх  підготовленості  до  ділової  гри.  Роль  "прес-секретаря"   доручають  вихователю-методисту.  Він  надає  інформацію  з  теми,   а  в  ході  "прес-конференції"  уточнює,  доповнює  відповіді  на  запитання  "журналістів",  разом  з  "практиками"  пропонує  ефективні  шляхи  розв’язання  окресленої  проблеми. 
Регламент  роботи  "прес-конференції":
2-3 хвилини - відкриття,  представлення  учасників,  обговорення  плану  роботи,  регламенту; 15-20 хвилин - виступи  "науковців",  "практиків",  "прес-секретаря",  відповіді  на  запитання; 15-20 хвилин - оформлення  "екстреного  випуску"  газети,  під  час  якого  "журналісти"  готують  інформаційні  звіти  про  почуте,  а  "практики"  обмінюються  досвідом  щодо  планування  освітнього  процесу; 10хв - ознайомлення  з екстреним  випуском"  газети,  оцінка  вкладу  в  нього  "ігрових  груп",  підбиття  підсутків  гри. 
Третій  етап: "прес-конференція"
Ведучий  відкриває  "прес-конференцію",  попереджає  учасників  про  необхідність  дотримуватися  регламенту  і  надає  слово  для  повідомлення  "прес-секретарю"  методичної  служби.
"Прес-секретар": "Одним  із  головних  напрямків  сучасної  системи  дошкільної  освіти  є  напрямок  оздоровчої  спрямованості  освітнього  процесу,  що передбачає  обстеження  стану  здоров’я  дітей  і  реалізується  через  різні  форми  організації  їх  життєдіяльності  в  умовах  ДНЗ.  Основне  завдання,  яке стоїть  перед  працівниками  закладу - це  організація  оптимально  активної  і  насиченої  позитивними  емоціями  життєдіяльності  дітей  раннього  віку,  яка  б  забезпечувала  їх  щасливе  зростання.  Які  ж  умови  ми  повинні  враховувати?  Це  організація  життєдіяльності  згідно  з  вимогами  до  охорони  життя  і  здоров’я  дітей,  забезпечення  їх  повноцінного  фізичного  розвитку;    формування  свідомого  ставлення  до  власного  здоров’я;  відповідність  методів  і  засобів  виховного  впливу  віковим  особливостям,  інтересам  та  потребам  дітей;  розвиток  самоцінних  форм  активності  дітей;  використання  профілактичних  та  здоров’язбережувальних  технологій;  підвищення  професійної  компетентності  педагогів,  що  дасть  змогу  забезпечити  ефективний  повноцінний  фізичний  розвиток  та  оптимальний  стан  здоров’я  дітей.  Отже,  вихователь  повинен  знати…
Запитання 1
Які  основні  розділи  освітньої  лінії  "Особистість  дитини?  Як  їх  відобразити  в  плануванні?"
Запитання 2
Які  відмінності  в  організації  життєдіяльності  дітей  раннього  та  дошкільного  віку?"
Запитання 3
Яка   методика  проведення  заняття  з  фізкультури?
Запитання 4
Назвіть  документацію  вихователя  з  фізкультурно-оздоровчої  роботи.
Запитання 5
Як  працювати  з  дітьми  підготовчої  та  спеціалізованої  груп?
Запитання 6
Що  повинен  знати  вихователь  про  загальну  та  моторну  щільність  заняття? 
 
Після  відповідей  на  запитання  «вихователі-журналісти»  готують  газету  на  тему: «Орієнтовний  режим  дня з  фізичного  розвитку з  урахуванням  всіх  форм  роботи ».
«Вихователі-науковці»  готують  газету  на  тему:  «Структура  роботи  з  фізичного  розвитку  дітей  протягом  місяця»
«Вихователі-практики»  готують  газету  на  тему: «Річна  циклограма  роботи  з  батьками  з  повноцінного  фізичного  розвитку  дітей».        
            

 

 

 

Рекомендації

 

1.При  перспективному   та  календарному  плануванні  враховувати  всі  компоненти  освітньої  лінії  «Особистість  дитини».
2.Чітко  дотримуватись  режиму  дня.  Надавати  інформацію  батькам  про  режим  дня  (батьківський  куточок).
3.Оформити  папку  «Фізкультурно-оздоровча  робота».
4.Оформити  Листок  здоров’я  на  дітей  групи.
5.З  дітьми  раннього  віку  проводити  сюжетні  заняття  з  фізкультури  з  метою  зацікавлення  та  психо – емоційного  розвитку.
6.Задіювати  помічника  вихователя  на  занятті  з  фізичної  культури.
7.При  підготовці  до  проведення  заняття  з  фізкультури  враховувати  поділ  дітей  на  фізкультурні  групи.  Для  дітей  підготовчої  групи  зменшувати  навантаження;  з  дітьми  спеціалізованої  групи  займатись  індивідуально.
8.Використовувати  різні  способи  організації  дітей  для  виконання  основних  рухів  (індивідуальний,  фронтальний,  потоковий,  позмінний,  груповий  та  спосіб  колового  тренування).
9.Використовувати  в  освітній  роботі  з  дітьми  різні  методи  роботи  з  фізичного  виховання: фізичні  заняття,  фізкультхвилинки,  фізкультпаузи,  Дні  здоров’я,  фізкультурні  розваги,  ранкову  гімнастику,  гімнастику  пробудження,  спортивні  вправи,  різні  види  загартування  тощо.
10.Сприяти  дотриманню  психологічного  комфорту  в  групі;  запобігати  втомі  й  травматизму,  формувати  у  дітей  правильну  поставу.
11.Привчати  дотримуватись  культурно-гігієнічних  навичок,  формувати  навички  самообслуговування.
12.Створити  розвивальний  простір  у  групі,  який  би  сприяв  фізичному  розвитку  дітей  (фізкультурний,  оздоровчий  куточок  тощо).

 

 

 

 

1
2
3
4
5
6